Καλώς ήλθατε στο δικτυακό ιστότοπο του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης.

Picture 4

ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΣΑΝΤΑ

Αριθ. Πρωτ. Φ.7/16592/Δ1/04-02-2019 του ΥΠΠΕΘ

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύθηκε η με αριθ. πρωτ. 217785/Δ1/18-12-2018 Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2)
Σαββατοκύριακα το μήνα» (ΦΕΚ 6014/τ.Β΄/31-12-2018 και ΦΕΚ 56/τ.Β΄/21-01-2019). Επισημαίνεται, ότι η δράση υλοποιείται τουλάχιστον δύο (2) φορές τον μήνα για όλους τους μήνες του διδακτικού έτους και η καθιέρωση της παραμονής των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο, δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Σύμφωνα με την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, η δράση θα υλοποιηθεί στο σχολείο μας τα Σαββατοκύριακα μετά την Παρασκευή:

11 και 18 Οκτωβρίου

8 και 22 Νοεμβρίου

6 και 13 Δεκεμβρίου

17 και 31 Ιανουαρίου

14 και 28 Φεβρουαρίου

13 και 20 Μαρτίου

3 Απριλίου

8 και 22 Μαΐου

5 Ιουνίου

ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ

Aγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υλοποιεί το πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» σε δημοτικά σχολεία της περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης.

Το πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» απευθύνεται στο σύνολο των μαθητών προεπιλεγμένων σχολείων. Η καθημερινή προσφορά στο σχολείο ενός δωρεάν υγιεινού γεύματος περιλαμβάνει σημαντικά μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα κοινωνικά και οικονομικά οφέλη, όπως η μείωση των κοινωνικών ανισοτήτων και του κοινωνικού αποκλεισμού, η ενίσχυση της εκπαίδευσης, η ενίσχυση της αποδοτικότητας των μαθητών.

Το μενού του προγράμματος αφορά και τις πέντε εκπαιδευτικές μέρες της εβδομάδας και είναι ειδικά σχεδιασμένο από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των μαθητών στα πλαίσια της υγιεινής μεσογειακής διατροφής. Τα παραπάνω γεύματα που παρασκευάζονται από επιλεγμένο προμηθευτή που διαθέτει τα απαιτούμενα συστήματα υγιεινής και σύμφωνα με τις αυστηρές προδιαγραφές που έχουμε ορίσει.

Για τη συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» ζητείται η ενυπόγραφη συγκατάθεση σας την οποία θα επιστρέψετε στο σχολείο.

Πρόσθετες πληροφορίες